Turizëm

Revista e njohur italiane “Gioia”  shkruan dhe promovon bukuritë shqiptare duke bërë thirrjen që Shqipëria duhet të jetë destinacioni juaj i pushimeve. Në një artikull...

Komisioni Evropian ka realizuar një studim sipas të cilit 253 faqe interneti nga 352 të marra në analizë e që ofrojnë shërbime për udhëtime,...

Shqipëria është një vend me pasuri të rralla natyrore. Agjencia Kombëtare e Turizmit ka listuar fshatrat turistike shqiptare që nuk duhet t’i lini pa vizituar. Bëhet...

Revista e njohur britanike për turizëm, Wanderlust, ka shkruar për pesë arsyet e vizitës në perlën e Kosovës, Prizrenin. Me një trashëgimi të pasur kulturore,...

Në memorien e shumëkujt janë ende projektet për resortet e mëdha luksoze turistike në zonën e Kavajës, por sot kur punimet duhet të ishin...

Trendi i blerjeve online nga qytetarët e Kosovës, thuhet të jetë rritur 200 për qind, krahasuar me dy apo tre vjetët e kaluar. Nga...

Ueb-faqja e famshme për këshilla për udhëtime, “Yahoo Travel”, në artikullin e saj të fundit të titulluar “5 Vendet më të Nënvlerësuara Evropiane që...

Mbi 300 hotele ekstravagante, me pesë yje, ndodhen në qytetin Antalia të Turqisë dhe presin miliona turistë rusë që dynden çdo vit. Përballë tyre janë...

Organizuar nga UBT dhe Shoqata Austriake-Kosovare, në kampusin inovativ të UBT-së, sot i zhvilloi punimet konferenca “Dita Austriake-Kosovare e Strategjisë së Turizmit 2015”, në...

Sulmet e përgjakshme terroriste që përfshinë Parisin në datën 13 nëntor, kanë shkaktuar një rënie me 30% në hotelet më të përzgjedhura të kryeqytetit. Kryeministri...