Botë & Rajon

Barack Obama është i gatshëm që të bëjë fushatë për Partinë e Demokratëve, ka thënë Joe Biden, duke lënë të kuptohet se ish-presidenti amerikan...

Në raportin e UNICEF-it me titull “Udhëtimi vdekjeprurës për fëmijët”, është dokumentuar dhuna, abuzimi seksual dhe robërimi me të cilat shumë fëmijë refugjatë janë...

Bankat shtrënguan kredinë për biznesin në tremujorin e tretë, për shkak të frikës nga kreditë e këqija dhe perceptimit mbi situatën ekonomike. Banka e...

Një mjek 42-vjeçar në Indi është arrestuar me akuzën e vrasjes. Santosh Pol është pagëzuar në media si “doktor vdekja”, pasi akuzohet për gjashtë vrasje...

Rusia i ka vazhduar edhe sot, për të dytën ditë me radhë, sulmet ajrore kundër caqeve në Siri, me përdorimin e një baze ajrore...

Kombet e Bashkuara raportojnë se bota po bëhet një vend më i mirë për të jetuar. Megjithëse 830 milionë njerëz fitojnë më pak se...

Pas sulmeve të Parisit një sërë shtetesh europiane duan forcimin e kontrolleve kufitare. Udhëtarët duhet të tregojnë më shpesh tani pasaportën. Pse eksperti Urs...

Sulmi dhe vrasja e dy pjesëtarëve të Forcave të Armatosura të Bosnje dhe Hercegovinës, në rajonin Rajlovac, është akt i terrorizmit, ka thënë Prokuroria...

Autoritetet franceze kanë thënë se organizatori i dyshuar i sulmeve terroriste në Paris është vrarë gjatë bastisjes policore në lagjen Saint Denis të Parisit,...

Komuna e Tetovës ka shpallur dy ditë zie për viktimat e përmbytjeve. Ndërkohë, Këshilli i Emergjencës është mbledhur sot dhe ka nis marrjen e masave...